Centrale Raad van Beroep bevestigt verlaging en terugvordering AOW-pensioen wegens niet tijdig melden huwelijk

21 november 2024

De Centrale Raad van Beroep heeft op 21 november 2024 uitspraak gedaan in een zaak waarin de Sociale Verzekeringsbank (Svb) het AOW-pensioen van een betrokkene had herzien en teruggevorderd. De aanleiding was dat de persoon in kwestie een huwelijk met een partner in het buitenland niet tijdig had gemeld. Hierdoor had de Svb het pensioen ten onrechte uitbetaald op basis van de alleenstaande norm, terwijl betrokkene volgens de wet recht had op 50% van de gehuwdennorm.

Herziening en terugvordering AOW

Volgens de Algemene Ouderdomswet (AOW) is de Svb verplicht een besluit tot toekenning van ouderdomspensioen te herzien of in te trekken als blijkt dat het pensioen ten onrechte of voor een te hoog bedrag is verstrekt. In dit geval was de betrokkene tijdens de AOW-uikering gehuwd met een partner in het buitenland, wat betekent dat de AOW-uitkering niet op de alleenstaande norm had mogen worden vastgesteld. Op grond hiervan heeft de Svb de uitkering met terugwerkende kracht herzien en het teveel betaalde bedrag teruggevorderd.

Geen dringende redenen om af te zien van terugvordering

De appellant voerde aan dat er dringende redenen waren om af te zien van de terugvordering, mede vanwege de persoonlijke omstandigheden en de impact op zijn financiële situatie. Daarbij voerde de appellant onder meer aan dat hij niet met terugwerkende kracht een AIO-uitkering kon aanvragen en dat terugvordering van de AOW onevenredig zou zijn. De Centrale Raad van Beroep oordeelde echter dat er geen uitzonderlijke omstandigheden waren die moesten leiden tot afzien van terugvordering. Daarbij benadrukte de Raad dat zowel de oorzaak als de gevolgen van de onterecht ontvangen uitkering moeten worden meegewogen.

Uitspraak: verlaging en terugvordering blijven in stand

De Raad bevestigde de beslissing van de Svb om het AOW-pensioen aan te passen naar de gehuwdennorm en de teveel ontvangen bedragen terug te vorderen.

Deze uitspraak onderstreept het belang van het correct en tijdig doorgeven van wijzigingen in de persoonlijke situatie aan de Svb. Een huwelijk, ook als het in het buitenland is voltrokken, kan grote gevolgen hebben voor de hoogte van de AOW-uitkering.

Thomas Vetter

Hieronder de link naar de uitspraak:

https://uitspraken.rechtspraak.nl/details?id=ECLI:NL:CRVB:2024:2140&showbutton=true&keyword=%2522T.a.%2Bvetter%2522&idx=4